Nişanlık

Nişanlık Sık Sorulan Sorular

Nişanlık seçimi yapılırken önemli ölçütler nelerdir?

Nişanlık seçiminde vücut tipi en önemli ölçütlerden biridir. Temelde 4 vücut tipi vardır; armut, elma, dikdörtgen ve kum saati. Armut vücut tipine sahip gelin adayları nişanlık seçiminde belden aşağı açılan modeller tercih etmelidir. A kesim modeller tercih etmek basenleri gizlemede yardımcı olacaktır. Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz nişan elbiseniz bel oyuntunuzu ortaya çıkarmalı veya yırtmaçlı tercih ederek dikkatleri başka yere çekmeli.
Vücut tipi kadar göz önünde bulundurulması gereken bir diğer ölçüt ise mevsimsel koşullar yani nişanın yapılacağı zamandır. Eğer açık havada yapacaksanız ve mevsimlerden yaz ise açık tonlar, çiçek desenli modeller, kış nişanıysa daha koyu tonlar ve uzun kollu modeller tercih edebilirsiniz. Nişan mekanına uygun nişanlık seçmek ise bir diğer önemli ölçüttür. Evde sade bir nişan ise mini veya midi boy nişanlıklar, gösterişli bir mekansa kabarık veya balık model tercih edebilirsiniz.

Nişanlık kumaşı nasıl olmalı?

Nişanlıklarda en çok kullanılan kumaşlar şifon, ipek, organze tül, tafta, ipek ve Fransız dantelidir. Burada önemli olan sizi rahat ettirecek ve terleme yapmayacak bir kumaş türü tercih etmek. Mevsimsel koşulların göz önünde bulundurulduğu bir tercih yapmak nişan gününüzü güzel geçirmenizi sağlayacaktır.
Nişan mekanı olarak bahçe, kır gibi doğa ile iç içe bir alan tercih ettiyseniz tül kumaşlar tercih edebilirsiniz. Tatlı esintilerde uçuşan etekleriniz hoş bir görüntü vadedecektir. Kapalı bir mekan ise saten, tafta, Fransız danteli gibi daha gösterişli kumaşlar tercih etmelisiniz. Özellikle saten ve Fransız danteli uyumu gösterişli bir mekan için nokta atışı olacaktır.
Nişanlık kumaş seçiminde önemli son ölçüt ise içerisinde ne kadar rahat olduğunuzla ilgilidir. Hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacak kumaşlar yerine sizin rahat etmenizi sağlayacak kumaşlardan tasarlanan nişanlıklar gece boyu sizi rahat ettirecektir.

Vücut tipime ve ölçüme uygun nişanlığı nasıl seçebilirim?

Gelin adaylarının kusursuz görünmelerini sağlayacak en temel etken vücut tipinin tanınmasıdır. Elma vücut tipine sahip gelin adaylarımız nişanlık seçimlerinde A kesim modeller tercih edebilir. Aynı zamanda göbek bölgesindeki fazlalıklar gizlenecek ve bel oyuntusu ortaya çıkacaktır. Boy olarak uzun ve armut vücut tipine sahipseniz A kesim modeller, kabarık modeller tercih edebilirsiniz. Uzun boylu gelin adaylarımız nişanlıklarını kabarık modeller tercih edebilir. Ancak boy olarak kısa ve armut vücut tipine sahipseniz belden aşağı açılan A kesim modellere yönelmelisiniz.
Kusursuzluğun simgesi kum saati gelin adaylarımız için ise alternatifler oldukça fazladır. Vücut oyuntuları tam oran olan gelinlerimizde balık model kusursuz duracaktır. Bununla birlikte mini veya midi modeller, A kesim ve helen tarzı modeller yine kusursuz bir görünüm vadedecektir. Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarımız için ise bel oyuntusu oldukça önemlidir. Üst gövdenin dümdüz inmesini kesmek için korse etkili modeller veya beli ortaya çıkaracak kemerli modeller doğru tercih olacaktır. Aynı zamanda bel oyuntusundan ziyade dikkatleri başka yöne çekmek isteyenler için ise yırtmaçlı modeller tercih edilebilir.

Nişanlık modellerinde aksesuar olarak neler kullanabilirim?

Nişan elbisenize ve saç modelinize karar verdiniz. Görünümünüzü tamamlamak için ışıltılı saç aksesuarları ve ayakkabı seçimine geldi sıra. Nişanda saça takılan aksesuarları, nişan saçı modeline, nişan saçı da elbiseye göre belirlenir ve birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Topuz, açık, atkuyruğu ya da örgülü. Sade bir topuz tercih etmişseniz minik çiçekli minimal taraklı saç tokaları tercih edebilirsiniz. Saçlarınız açık olacaksa nişanlığınızın renklerine uygun taç kullanabilirsiniz.
Taç kadar önemli ayakkabı tercihiniz ise sizi hem şık göstermesi hem de rahat etmeniz açısından önemlidir. Evde sade bir nişan için az topuklu stiletto veya bant detaylı ayakkabılar şık bir görünüm sunar. Nişanınız bahçede veya kırdaysa o zaman dolgu topuk veya kalın topuk ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Mekâna göre nişanlık seçimi nasıl olmalı?

Nişan törenleri gelin adayının evinde yapılacağı gibi bir mekanda da gerçekleştirilebilir. Mekan olarak ev değilse ve akşam olacaksa uzun etekli, gün batımı veya evde olacaksa mini veya midi boy nişanlık tercih edilmelidir.
Evde nişan için kısa ve çok kabarık olmayan nişanlıklar, dantelli modeller en yakışan tercihlerdir. Çünkü evde alan dar olduğu için rahat hareket edilmesi gerekir. Mini boy nişanlıklar oldukça şık bir tercih olacaktır. Gündüz ve açık havada yapılacak ise düz kesim şifon elbiseler tercih edilebilir. Gece şık bir mekanda nişan töreni gerçekleşecekse prenses model kabarık elbiseler veya şık bir balık model tercih edilebilir. Tabi ki her zaman olduğu gibi vücut tipimize uygun tercih yapmayı unutmuyoruz.

2021 Nişanlık Trendleri nelerdir?

2021 yılında bizleri nostaljik, romantik ve fresh modeller bekliyor. Her yıl seneni trend renklerini açıklayan pantone renkleri nişanlık trendlerine de ilham veriyor. 2021 nişan törenleri sade ve samimi ortamlarda gerçekleştiği için pastel tonlarda renkleri görmek mümkün. Pembe mavi gibi renkler hoş ve romantik bir görünüm vadediyor. 90’lı yılların popülerliğini günümüze taşıyan degaje yaka nişanlıkların favorisi oluyor. Halter ve hakim yakalar ise güç ve omuzları ortaya çıkarmasıyla her gelin adayının kalbini çalıyor. Zarif ve şık bir görünüm sağlayan bu trend yaka tipinin ortadan ayrılmış düz saçlarla yakıştığını da söylemeden geçmeyelim.
Robadan etek kesimine sahip nişanlıklar 2021’i adeta taçlandıracak. İnce askılar ve hacimi kumaşlardan tasarlanan bu modelleri özellikle ters üçgen ve dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları tercih edebilir. Retro bir tarz olan kabarık kollar ise 2021 nişanlık trendleri arasında en sevilenlerden. Güçlü bir görünüm vadeden kabarık omuzlara fırfır etekler eşlik ederek özgür bir ruh sunuyor. Maksi fiyonklar yine 2021’in en sevilen detaylarından sırtta belde veya omuzlarda sıkça göreceğimiz fiyonklarla 2021’in trendlerini yakalamak mümkün.

Nişanlık 

En özel gün olan düğün öncesi en önemli elbise seçimi söz veya nişan elbisesidir. Nişan konseptleri her ailenin geleneklerine ve aile yapısına göre farklılık gösterir. Mutluluğa ilk evet denilen bu merasimleri evde veya salon bahçe gibi ortamlarda organize ediliyor. İşte bu noktada nişanlık seçimi devreye giriyor. Nişanlık, nişan veya söz merasimlerinin en özel parçasıdır. Uçuşan şifonlar, çiçek desenli elbiseler, romantik tüller ve bohem fırfırlar nişanlık elbiselerde sıkça görülür. Nişanlık seçiminde biraz önce bahsi geçen mekan ve konsept çok önemlidir. Örneğin; şık bir kır bahçesinin olduğu yeşilliklerin içerisinde nişan merasimi gerçekleşecekse A kesim nişanlık modelleri tercih edilebilir. A kesim nişanlığın belden itibaren A şeklinde açılan eteği nişan konseptini ziyadesiyle karşılayacaktır. Bununla birlikte nişan lüks bir mekanda, örneğin; bir otel veya balo salonundaysa prenses nişanlık modelleri en doğru tercihtir. Prenses nişanlık modeli ismi gibi her gelin adayını prenses gibi hissettirir. Tamamen çevreleyen kabarık eteği ile adeta göz doldurur. Belden kabararak aşağı doğru inen eteği ile elegan bir salon girişi sunar. Sadeliği benimseyen ve daha özgür ruhlu gelin adayları için ise helen nişanlık modelleri alternatif olarak sunulur. Uçuşan tül etekler, salaş saç modelleri helen nişanlık modellerinin betimlemesidir. Sadelik, masumiyet, şıklık ve özgünlük bu modelde toplanır. En çok tercih edilmesinin nedeni salaş ve rahat olmasıdır. Bu nedenle her gelin adayının gönlünü fethetmiştir. Helen nişanlık tarzına rest çeken ve tüm ihtişamı gözler önüne seren bir diğer model kaburga nişanlık modelidir. İsmini tarlatanın kalıp şeklinde durmasından alan kaburga nişanlık modelleri elegan bir görünümün vücut bulmuş halidir. Lüks mekanlarda, yalılarda, balo salonlarına çok yakışacak bu model, aşka atılan ilk adımda unutulmaz bir iz bırakır. Tıpkı kaburga nişanlık gibi kusursuz bir görünüm vadeden bir diğer model ise balık nişanlık modelleridir. Balık nişanlık modelleri adeta şiir gibidir. Bedeni belden itibaren sarar ve diz kapağı hizasında etek genişler. Kusursuzluğun silüeti olan bu model her gelin adayının hayalidir. Ancak nişanlık seçiminde önemli olan nokta vücut tipidir.
Vücut tipini bilmek ve ona uygun nişanlık seçmek en özel gününüzün mükemmel geçmesini sağlar. Basenleri geniş ve üst vücudu zayıf olan gelin adayları armut vücut tipine sahip gelin adaylarıdır. Onlar için en ideali A kesim nişanlık ve helen nişanlık modelleridir. A kesim nişanlık, tüm fazlalıkları gizleyeceği için müthiş bir tercihtir. Bununla birlikte helen nişanlık modelleri de basenleri gizlemek için birebirdir. Asimetrik eteği, tek omuz tipi ve kumaş özelliklerine göre şekillenen helen nişanlık modelleri armut vücut tipine sahip gelin adayları için idealdir. Göğüs, bel ve basen bölgesi orantılı olan kusursuz vücut ölçülerine sahip kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için ideal model balık nişanlıktır. Balık nişanlık modelleri, belden diz kapağına kadar vücudu saran etek yapısına sahiptir. Vücudu kusursuz gösterir ve tüm gözleri üzerine çevirir. Balık model nişanlık tüm kusurları göstereceği için sadece kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için idealdir. Öte yandan vücut kıvrımları az olan ve bacakları mükemmel görünümde olan dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için ise prenses ve kaburga nişanlık modelleri, helen ve A kesim modelleri tercih edebilir. Özellikle bel kıvrımını göstermek için prenses nişanlık, bacaklara vurgu yapmak için yırtmaçlı helen nişanlık tercih etmek nişan gününün unutulmaz olmasında etkilidir.
Nişanlık fiyatları hemen hemen her bütçeye hitap eder. Nişanlıkta kullanılan astar kumaşı, taşlar, tül, üzerindeki işleme detayları, ünlü tasarımcıların koleksiyonunda yer alıyor olması nişanlığın fiyatını belirleyen unsurlardır. Yeni sezonlardan beğenilen bir nişanlık fiyat olarak bütçeyi aştığında kiralama imkanı varsa rahatlıkla sahip olunabilir. Kendisini tamamen özel hissetmek isteyen gelin adayları ise kişiye özel dikim tercih edebiliyor. Kişiye özel dikim nişanlık fiyatları içerisinde yüksek bütçeli seçenekler arasında görülüyor.
Nişanlık alınırken nişanlık için ayırılan bütçe aşılmayacak şekilde uygun fiyatlı modeller gözden geçirilmelidir.

daha fazla

Gelinlik Randevusu Al

Hayallerini süsleyen gelinlik için randevu almayı unutma!
İlk defa gelinlik seçimi için randevu almak için formu doldurunuz

Kişisel Bilgileriniz Üçüncü Şahıslarla ve Çözüm Ortaklarıyla paylaşılmaz
KVKK- BAŞVURU FORMU

WhatsApp WhatsApp
X
×
Cumhuriyet, Durmaz İş Merkezi, Kızılay Cd. 11/G, 38040 Melikgazi/Kayseri
info@yesimgelinlik.com.tr (0352) 220 00 47