Nişanda Takı Takılır Mı?

Nişan öncesi nişanda takı takılır mı sorusu araştırılmaya başlanır. Nişanda takı takılabilir. Özellikle Anadolu’da bu gelenek devam etmektedir. Lakin batıya doğru geldiğimizde nişanda takı takma geleneğinin yaygın olmadığını görürüz. Kişiler yine de hangi bölgede olursa olsunlar eğer adetleri gerektiriyorsa ve kendileri de istiyorsa nişanda takı merasimi gerçekleştirebilirler. Takılı olacak olan nişanlar genelde salon nişanları olur. Evde yapılan nişan törenlerinde de yine takı takılabilir. Eve gelecek kişi sayısı ile geniş bir salona gelecek olan kişi sayısı aynı olamayacağı için evde aile arasında düzenlenen nişan törenlerinde takı genel olarak beklenmez ve istenmez. Yine de özellikle damadın annesi geline, gelinin ailesi de damada önemli mücevherler armağan edebilir. Bunlar arasında pırlantalar, beşi bir yerdeler olabildiği gibi daha manevi yönü yüksek hediyeler de verilebilir. Örnek vermek gerekirse kayınvalide gelinine kendi için ya da aileleri için mühim olan bir kolyeyi ya da yüzüğü armağan edebilir. Takılacak takılar değişkenlik gösterebilmekle beraber bakıldığında geline ve damada takılan takılar sıklıkla klasiktir.

Nişanda Geline Ne Takılır?

Nişanda geline takılacak olan takı damadın ailesi için çok önemlidir. Çünkü bunu şanlarını gösterecek bir obje olarak görürler. Bu nedenle nişanda gelinlerine oldukça değerli bir şey takmak isterler. Nişanda geline ne takılır diyenler için cevabımız bunun değişken olduğudur. Yöresel olarak bu durum değişkenlik gösterir. Fakat geline para takmak yerine altın bilezikler takmak daha çok tercih edilir. Karadeniz bölgesinde nişanda gelinlere Trabzon burması takılır. Doğu bölgesinde ise geline nişan hediyesi olarak kalın zincirler armağan edilir. İç kesimlerde geline altın bilezikle beraber değerli bir set de takılabilir. Batıya gelindiğinde altından ziyade pırlantaların daha ön planda olduğunu görürüz. Nişanda geline pırlanta set takılabilir. Nişana gelen uzak akrabalar ya da iş arkadaşları daha küçük hediyeler verebilirler. Örneğin çeyrek altın, gram altın ya da zarf içerisinde bütçeye göre bir miktar para yeni evlenmeye adım atan geline verilebilecek hediyeler arasında yer alır.

Nişanda Damada Ne Takılır?

Nişanda damada ne takılır sorusuna cevap genellikle saat olur. Gelin müstakbel eşine saat armağan eder ya da kız tarafı olarak damada şık bir saat hediye edilir. Bunun yanı sıra damada nişanda para en çok takılan takıdır. Damadın boynuna geçirilen kurdeleye herkes bütçesi kadar para takar. Nişanda damada ne kadar takılır sorusu sorulduğunda buna net bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Çünkü nişan takısı kişinin hayat şartlarına, iş durumuna, maaşına ve gelirine göre değişkenlik gösteren bir şeydir. Kişi kendini zora sokmayacak şekilde takı takmalıdır. Doğrusu günümüzde artık nişan merasimleri sıklıkla evde yapılır ve takı merasimi düzenlenmez. Fakat yine de bu adetten vazgeçmeyen kesimler de vardır. Eğer damada takı takılacaksa ve ne takılması gerektiği bilinmiyorsa imkanlar dahilinde her şey takılabilir diyebiliriz. Örneğin damada çeyrek altın takmak oldukça şık bir hareket olacaktır. Veyahut çeyrek altın pahalı geliyorsa ya da çok yakın değilseniz gram altın da damada hediye olarak verilebilir. Takı takarken önemli olanın kendinizi zora sokmamak olduğunu ve gönlünüzden kopanı takmak olduğunu unutmamak gerekir. Elbette evlenmek üzere olan çiftlere yardımcı olmak, yuvalarını kurmak adına destek vermek son derece kıymetli bir harekettir. Fakat karşılık bekleyerek takı takılmaması gerekir. Tüm bunlar ele alınarak geline ve damada nişan törenlerinde elden geldiği kadarıyla yardımcı olunabilir.

Nişanda Takı Takılır Mı?” yazısında bir düşünce

  1. Pingback: Nişanda Takı Takılır Mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?