Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modelleri Sık Sorulan Sorular

Gelinlik ne zaman alınmalı?

Gelinlik seçimi aceleye getirilmemesi gereken, bir düğünün en heyecanlı hazırlık dönemidir. Düğüne 6 ay kala ilk olarak araştırmalara başlanmalıdır. Vücut tipinizi tanımalı, size uygun modeller hakkında bilgi edinmeli ve düğün konseptine göre uzun kol, kısa kol , etek seçimini kararlaştırmalısınız. Eğer hazır gelinlik almayı düşünüyorsanız 6 aylık süreyi bir tık daha kısaltabilirsiniz ancak özel dikim olacaksa mutlaka en az 6 ay öncesinden başlamalısınız.

Gelinlik araştırmalarınız bittikten ve nasıl bir model istediğinizi kafanızda tasarladıktan sonra mağazaları gezerek gelinlik denemelerine başlamalısınız. Deneme sırasında size eşlik edecek 2 arkadaşınız fikir verme noktasında sizlere yardımcı olacaktır. Hazır mı yoksa özel dikim mi sorusunun cevabına göre düğünden en az 1 ay önce gelinliğiniz bitmiş ve hazır bulunmalıdır. Eğer özel dikim yaptıracaksanız mutlaka provalara eksiksiz gitmeli ve süreci iyi takip etmelisiniz. Son olarak gelinliğinizin son şeklini aldıktan sonra hangi kilodaysanız o kilonuzu sabitlemeyi öneriyoruz.

Gelinlik seçimi yapılırken belirlenen kriterler nelerdir?

Gelinlik seçiminde size referans olacak 3 etken sıralamak sizlere yardımcı olacaktır. Önemli olan ilk etken vücut tipinizdir. Basenleri geniş armut vücut tipine sahipseniz A kesim eteklere sahip gelinlikleri, helen veya kabarık etekli gelinlik modellerini tercih etmelisiniz.

Kollarınızın daha zayıf görünmesi için sarkaç detaylarla, kelebek kol veya uzun kollarla süslenmiş gelinlik modelleri armut vücut tipleri için idealdir. Bununla birlikte kum saat olarak bilinen bir vücut tipiniz varsa balık modeller tercih edilebileceği gibi A kesim, helen modeller de tercih edilebilir.

Önemli olan bir diğer etken düğün organizasyonunuzun mekanı ve konseptidir. Lüks bir otel, bir yalı, deniz kenarı veya gün batımında kır bahçesinde olacak her düğün konsepti için farklı modeller tasarlanır. Örneğin; gösterişli, lüks bir mekanda dünya evine girecekseniz kabarık etekler, A kesim etekler ve uzun duvakla düğün gününüze hazır olabilirsiniz. Aynı şekilde açık hava düğünlerinde tercihiniz çiçekler, uçuşan etekler A kesim veya helen olmalıdır. Son olarak belirleme kriteri olarak hangi mevsim gelinisiniz sorusunun cevabıdır. Kış mevsiminde spagetti askılar veya ince detaylar yerine uzun tüllerden oluşan gelinlik modellerini tercih etmek yerinde olacaktır. Aynı şekilde yaz ve bahar gelinlerimiz de çiçekli, romantik detaylarla süslenen gelinlikleri tercih etmelidir.

Son olarak hislerinize güvenin. Çünkü içerisinde mutlu olduğunuz o gelinlik, sizin gelinliğinizdir.

Gelinlik kumaşı nasıl olmalı?

Büyük bir titizlikle tasarlanan gelinliğin kaliteli duruşunu kazanmasındaki en etkin faktör kumaş tercihidir. Genellikle süslemelerde kullanılan Fransız danteli hemen hemen her gelinliklerde kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde minimalizmin etkisiyle danteller daha az kullanılır hale geldi. Gelinliğinizin kumaşını seçerken düğün mekanınızı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Örneğin; dantel ağırlıklı bir gelinliğiniz varsa tarihi düğün mekanları, lüks balo salonları ideal tercihtir. Tıpkı dantel gibi sıklıkla tercih edilen tül ve şifon kumaşlar gelinliğe hacim kazandıran kumaşlardır. Bahar ve yaz gelinlerimiz için uygun olan bu kumaşlar, uçuş uçuş bir görünüm kazandırır. Asilliğin vücut bulmuş şekli olan saf ipek ve satan minimal, yalın ve modernliği simgeler. Şık bir düğün konseptinde, zarif sakin davetlere yakışacak bir kumaş türüdür. Daha çok maskülen tarzı benimseyen gelinlerimiz tarafından tercih edilmektedir. Ziberlin olarak geçen kumaş türü ise mat sateni andıran bir görünüme sahiptir. Kalın yapısı gereği sonbahar ve kış düğünlerinde lüks balo davetlerinde tercih edilir.

Kısa boylular için gelinlik modelleri nasıl olmalı?

Minyon görünümde olan zarif gelin adaylarımızın gelinlik seçimi daha sade ve sakin A kesim etekler, helen tarzı modeller olmalıdır. Abartılı ve kabarık gelinlikler minyon tipli gelinlerimizin önüne geçebilir. Bu nedenle gelinlik tercihleriniz aşırıya kaçmayan sadelikte ve minimallikte olmalıdır. Bacak boyunuzu kesmemesi için seçeceğiniz gelinliğin etek uçlarında kenarsuyu dantel olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer hayalinizdeki model dantelli veya işlemeliyse seçeceğiniz gelinliğin süslemeleri gövde bölümünde olmalıdır. Böylece vücudunuz orantılı görünecektir. Vücut tipiniz kum saati olarak tabir edilen orantıdaysa balık model gelinlikler tercih edebilirsiniz. Boyunuzu tam kesmemesi bakımından yarım balık modelleri sizler için yerinde bir tercih olacaktır. Yüksek belli, ince askılı tam bel bölümünde biten A kesim eteğe sahip gelinlikler, bel ve bazen bölgenizi dengeleyeceği için doğru bir tercih olacaktır.

Kilolu gelinler için gelinlik modelleri nasıl olmalı?

Her kadın fazla kilolarından şikayetçidir. Ama bu hayalinizdeki gelinliği bulmanıza engel değil. Vücudunuza uygun doğru seçimi yaptığınız sürece fazla kilolarınız dert değil. İlk olarak kol seçiminden başlayalım. Fazlalıkları gizlemek için balık etli gelinlerimiz için önerimiz yarım kol, kelebek kol veya uzun kol tercih etmeleridir. Sıfır veya spagetti askı sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Bu nedenle fazlalıklar ne kadar gizlenirse sizin için o kadar iyi. Bel bölgesindeki fazlalıkları bir tık gizlemek için kemer işlevi gören kurdele veya taşlı aksesuarlar tercih edilebilir. Böylece hem bel bölgeniz incelecek hem de şık bir görünüm oluşturacak. Gövde bölümü korseli olan gelinlik modelleri de yine balık etli gelin adayları tarafından tercih edilebilir. Tüm vücudu düz olan dikdörtgen biçimindeki gelinlerimizin vücuduna kıvrım kazandırmak için korseli gelinlikler kurtarıcı parçalardır. Üst bedeni seçtikten sonra sıra etek seçiminde. Balık etli gelinlerimiz A kesim, sade, şifon veya helen tarzı etekleri tercih etmelidir. Bu etek modelleri fazlalıkları kamufle eder ve kusursuz bir görünüm sunar. Tercih edilmemesi gereken ise balık ve prensestir. Balık etek vücudu sardığı için tüm kusurları meydana çıkarır. Aynı şekilde prenses etek hacimli yapısı gereği sizi olduğunuzdan daha da kilolu gösterebilir.

Vücut tipime ve ölçüme uygun gelinliği nasıl seçebilirim?

Gelinlik seçiminden önce yapmanız gereken ilk iş kendi vücut tipinizi tanımanız. Bunun içinde vücut tiplerini bilmeniz gerekir. Armut, elma, kum saati ve dikdörtgen..  Normal üst bedeni olan ve basenleri geniş olan gelinlerimiz armut vücut tipine sahiptir. Basenler geniş olduğu için A kesim, Helen veya Prenses model gelinlikler tercih edebilir. Ancak eteğin hacmi arttıkça kilolu görünme oranı da o ölçüde artar. Bu nedenle bedeninizde ince olan yerleri ortaya çıkarmalısınız. Bu nedenle balık modeline uzak A kesime yakın olmalısınız. Kum saati vücut tipiniz varsa vücudunuz kusursuz oranda demektir. Size yakışmayacak gelinlik yok. Bu nedenle her gelinlik modelini tercih edebilirsiniz.

Biraz kalın bir bel ve aynı oranda basenlere sahipseniz vücut tipiniz elmadır. Gelinliğinizi seçerken göğüs bölgenize ve bacak boyunuza dikkat etmelisiniz. Beliniz kalın olduğu için ince gösterecek modeller tercih etmelisiniz. Yırtmaçlı modeller A kesim etekler size uygun seçeneklerdir. Son olarak dikdörtgen vücut tipine sahipseniz. Tüm vücudunuz aynı oranda demektir. Küçük göğüsler, geniş omuzlar, oyuntusuz bel. Omuz genişliğinizi göstermek için straplez modellere yönelmeniz sizin için harika bir tercih olacak. Kusursuz bacak boyunuzu sergilemek için ise yırtmaçlı gelinlik modellerine yönelebilirsiniz. Derin sırt dekolteleri ise tam size göre.

Gelinlik ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

O gün sizin en mutlu gününüz. Doyasıya tadını çıkaracağınız, eğleneceğiniz, sizin gününüz. Bu nedenle gününüzü acıyla bitiren rahatsız ayakkabılardan uzak duruyoruz. Öncelikle ayakkabının rahat olması ve düğünün nerede olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kumsal düğünü için topuklu değil sandalet tarzı model, kapalı balo salonunda olacak ise 8cm. topuklu ayakkabı, kır düğünleri için ise dolgu topuk ayakkabı tercih etmek hem sağlığınız hem de uyum açısından iyi bir tercih olacaktır. Son olarak size önerimiz rahat edebildiğin yedek ayakkabıyı yanına alman. Gece ilerledikçe yorulacağınız için rahat bir ayakkabıyı yanınızda bulundurmak size iyi gelecektir.

Her kadının küçüklükten itibaren hayalini kurduğu bir gelinlik modeli vardır. Sade, kabarık, gösterişli, dantelli ya da çiçek işlemeli hemen hemen her ayrıntısına kadar hayal edilir. Zamanı geldiğinde ise hayali kurulan o gelinlik modeli aranır. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte gelinlik modelleri, bu hayalleri gerçekleştirmek için usta tasarımcılar tarafından aşkla tasarlanır. Rüya gibi bir düğünle dünya evine girecek gelin adayları için gelinlik modelleri sayısız seçenek sunmaktadır. Her zevke uygun milyonlarca modelin arasında seçim yapmakta zorlanılsa da bu süreç yüzlerde oluşan gülümsemeyle sonlanır.

Gelinlik modelleri sade, gösterişli, zarif, kabarık, işlemeli, dantelli, taşlı, uzun kollu ve daha birçok alternatifler sunar. Hangi modeli seçeceğine karar veremeyenler için ise belirleyici ilk unsur düğün organizasyonunun gerçekleşeceği mekandır. Balo salonları mı, tarihi mekanlar mı, kır bahçesi mi deniz kenarı ya da havuz başı mı? Örneğin; uçuşan etekli Helen model gelinlik tercih edilmişse rahat formundan dolayı kır düğününe uygun olacaktır. Tarihi bir mekanda gerçekleşecekse Kabarık etekli gelinlik modelleri uygun olacaktır. Bu nedenle düğün mekanları göz önünde bulundurulabilir. Gelinlik modelleri içerisinde en uygun modeli seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer etken vücut tipidir. Basenleri geniş gelin adayları fazlalıkları gizleyeceği için kabarık etekli modelleri tercih edebilir. Kusursuz vücut orantısına sahip kum saati tipindeki adaylar ise Balık formundaki gelinlik modelleri içerisinde kusursuz görünecektir. A kesim etek formuyla tasarlanan gelinlik modelleri ise her türlü vücut tipine uygundur. Gelinliğin üst kısmını sararak belden itibaren açılması tüm kusurları gizler. Gecenin keyfini çıkarmak isteyen adaylar için bu model idealdir.

Gelinlik modelleri etek kesimine göre çeşitlenir ve ismini alır. Etek bölümü belden itibaren Kabaran gelinlikler masalsı bir düğünün prensesi olmak isteyen gelin adayları ideal tercihtir. Tarihi bir mekan ya da otelde yapılacak düğün organizasyonunda şıklığı davetlileri büyüleyecektir. Kabarık eteklerin aksine daha sakin görünüm isteyen gelin adayları için ise A kesim etekli modeller önerilmektedir. Her düğün mekanına uyum sağlar ve gelin adayları tarafından çok sevilir. Hem iddialı hem de tablo misali kusursuz görünüm isteyenler için ise balık etekli gelinlikler önerilir. Vücudun tamamını sardığı ve vücut hatlarını ortaya çıkardığı için gelinlik modelleri içerisinde en iddialı olanıdır. Zayıf ve kum saati tipine sahip adaylar için idealdir. Minimal ve sade bir model arayan gelin adaylarını mutlu edecek gelinlik ise Helen tarzı modellerdir. Gelinlik modelleri içerisinde özgür bir ruhu vardır. Salaş duruş, özensiz gibi görünen saç topuzu, kır çiçekleri ve gün batımında kır bahçesine uygundur. Gelinlik modelleri içerisinde gösteriş ve ihtişamın sınırlarını zorlayan Kaburga gelinlikler ışıltısıyla göz kamaştırıcı olabiliyor. Tarlatanın verdiği hacim ve üzerindeki taşlı işlemeler gelin adaylarının adeta büyülemektedir. Saray ya da tarihi mekanlar için oldukça iddialı bir seçim olabilir.
Gelinlik modelleri, yetenekli tasarımcıların dokunuşuyla her zevke ve isteğe uygun binlerce alternatif sunar.

2021 Gelinlik Modelleri

Sadeliğin hakim olduğu minimal detaylar, tül ve Fransız danteliyle tasarlanan göz alıcı modeller, renkli kumaşlar ve işlemeler, 2021 gelinlik trendlerine yön vermektedir. 2021 gelinlik modelleri çağın modern çizgileriyle tasarlanıyor ve dünyadaki gelin adaylarının beğenisine sunuluyor. Trendler incelendiğinde olabildiğince sade tasarımlar dikkat çekmektedir. Kabarık etek formları yerini sakin tül eteklere bırakıyor. Sakinliğin hakim olduğu etekler dantellerle harmanlanarak çekici karaktere bürünüyor. 2021 gelinlik modelleri hem şık hem de hareket özgürlüğü sağlayarak gelin adaylarının mutluluğuna eşlik ediyor. 2021 gelinlik modelleri gelin adaylarına ince bir bel vadediyor. Transparan tül ve dantelin birleşimiyle tasarlanan Korse üstü gelinlikler cesur ruhu yansıtıyor. Korse bel bölgesini sıkıca kavrıyor ve beli incecik gösteriyor. 2021’ye damgasını vuracak bir diğer trend ise Retro gelinlikler. Eski dönemlerin ihtişamlı görünümlerini günümüze taşıyarak her biri adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor. 2021 gelinlik modellerinin sadeleşme etkisinin yoğun olarak hissedileceği Minimal modern gelinlikler, sanatsal bir tablo gibi kendisine hayran bırakıyor. Sade kumaşlar ve abartıdan uzak minik detaylar gelinliği hareketlendiriyor. 2021 gelinlik modellerinde ayrıca kol detaylarının da ön planda olduğu söylenebilir. Romantik olduğu kadar dikkat çekici kabarık kollar, sade gelinliklerde kullanıldığında hareketlilik katıyor. Kolu sımsıkı sarışı dantel işlemelerini ön plana çıkararak gelinliğe şık bir yorum katıyor.

Bu sene fiyonk detayları her gelinlik modelinde görmek mümkün. Sade sırt dekoltesinin bitişinde ya da kemer tokasında masum bir detay olarak yer alıyor. Yaka tercihlerine bakıldığında derin V yaka gelinlik modellerinin trend olduğu hissediliyor. V yakanın cesur duruşunu tamamlamak için geometrik desenler, metalik işlemeler ve büyük çiçekler gelinliği bütünleştiriyor. 2021 gelinlik modelleri içerisinde en özgür ruhlu model ise Bohem gelinlikler. Kendinden emin duruşu olan bohem tarz gelinlikler 2021 sadeleşme akımının ilk sıralarında yerini alıyor. Tığ işi danteller, fırfırlı etekler ve püskülleriyle 2021’de salaş duruş sergiliyor.

Feminen tarzından ödün vermeyen gelin adayları için ise gelinlik modası sınırları zorlayarak takım elbise, smokin, pantolon gibi sıra dışı gelinlik modelleri sunuyor. Pantolon ve ceketten oluşan gelinlik modelleri 2021’de ses getiriyor. Feminen duruşun aksine olabildiğinde göz kamaştırıcı olmak isteyen gelin adayları için ise 2021’de bolca kristal işlemeli modeller dikkat çekiyor. Parlak işlemeli kumaş ve dantelle tasarlanan gelinlik modelleri yüksek doz ışıltısıyla tüm davetlileri büyüleyeceğe benziyor. Işıltıdan uzak spor kesim model arayan gelin adaylarının imdadına halter yaka gelinlik modelleri yetişiyor. 2021 gelinlik modellerinin en sportif ve rahat kesimine sahip bu tarz gelinlikler, omuzların güzelliğine dikkatleri çekiyor ve daha rahat hissedilmesini sağlıyor. Özellikle bu sene birçok gelin adayının tercihleri arasında yer alabilir.

2020 gelinlik modelleri sade, ışıltılı, spor, maskülen gibi sıra dışı tasarımlarıyla hayalleri büyüleyici bir gerçeğe dönüştürüyor.

Gelinlik Modelleri Fiyatları

2021 gelinlik modelleri fiyatları her bütçeye hitap edecek şekilde yüzlerce modelden oluşuyor. Gelinliğin işlemesi, kumaşı, özel dikim olması, hangi sezonun ürünü olduğu, markası gibi faktörler gelinlik fiyatını doğrudan etkiliyor. 2021 gelinlik modelleri fiyatları da bu faktörler göz önünde bulundurularak şekilleniyor. Fiyat olarak en yüksek bütçeye sahip gelinlikler özel dikim gelinliklerdir. Gelin adayının beden ölçüleri alınarak istediği modeli diktirmesi demek ekstra el işliği demektir. Tasarımda kullanılacak kumaş ve işlemeler arttıkça özel dikim fiyatı da yükseliyor. Yüksek fiyat kategorisine giren bir diğer seçenek ise ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan modellerdir. Tasarımcının kullanacağı her bir malzeme gelinliğin fiyatını etkileyecektir. 2021 gelinlik modelleri fiyatları, gelinliğin teslim şekline göre değişiklik gösteriyor. Markaların yeni sezonundan beğenilen bir gelinliğe satın alarak ya da kiralayarak sahip olunabiliyor. En güzel günden anı olarak saklamak isteyen gelin adayları satın almayı tercih ederken, gelinliği daha ekonomik biçimde almak isteyen gelin adayları kiralama seçeneğini kullanıyor.

2021 gelinlik modelleri fiyatlarının belirlenmesindeki bir diğer etken ise aksesuar seçimidir. Gelinliğin olmazsa olmazı duvak seçimi, taç ve çiçek buketi de gelinliğin fiyatını etkilemektedir.
Gelinlik alınırken, gelinlik için ayırılan bütçe aşılmayacak şekilde uygun fiyatlı modeller gözden geçirilmelidir. Böylelikle bütçe aşımı olmadan hayali kurulan gelinliğin sahibi olunabilir.

daha fazla

Gelinlik Randevusu Al

Hayallerini süsleyen gelinlik için randevu almayı unutma!
İlk defa gelinlik seçimi için randevu almak için formu doldurunuz

Kişisel Bilgileriniz Üçüncü Şahıslarla ve Çözüm Ortaklarıyla paylaşılmaz
KVKK- BAŞVURU FORMU

WhatsApp WhatsApp
X
×
Cumhuriyet, Durmaz İş Merkezi, Kızılay Cd. 11/G, 38040 Melikgazi/Kayseri
info@yesimgelinlik.com.tr (0352) 220 00 47
{ "data":[{"event_name":"ViewContent","event_time":1620397118,"action_source":"website","event_source_url":"https://www.yesimgelinlik.com/gelinlik-modelleri","user_data":{"client_ip_address":"3.236.214.19","client_user_agent":"CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)"}}],"test_event_code":"TEST79575"}