El Buketi / Gelin Çiçeği

Gelin denilince akla ilk gelen gelinlik ve çiçektir. Bu ikisi hep bir arada düşünülür ve birbirinin tamamlayıcısıdır. O nedenle gelin adayları çiçek seçerken ince dokuyup sık elerler. Ancak gelin çiçeğinin neden gelenek haline geldiğini pek çoğu bilmez.

 Günümüzde yerleşmiş birçok adetin aslında anlamlı hikayeleri vardır. O nedenle bazı gelenekleri yaşatırken, geleneklerin çıkış noktalarını bilmekte fayda vardır. 18.yy’da genelde insanlar Haziran ayında evlenirmiş. İnsanlar taşıma sularla banyo yaptığından, suyun ısıtılması da zahmetli olduğundan çok az banyo yapılırmış. Geleneksel yıllık banyo mayıs ayında yapılırmış. Gelinler düğün günlerinde çok hoş kokmazlarmış. Bu kokuyu bastırmak için, keskin kokan çiçekleri geline el buketi olarak verirlermiş.

 Günümüzde bu gelenek bilinçsizce yaşatılıyor. Görsel olarak gelinin duruşunda bir zariflik olduğu için tercih ediliyor. Bir de gelinin, bekar olan arkadaşlarına, nedimelere gelin çiçeği atma merasimi var; o nedenle gelinin çiçeği mutlaka olmalıdır.

Düğün Çiçeği Gelinin Zevkini Yansıtır

 Gelin çiçeği seçerken tavsiyeden ziyade kendi iç sesinize kulak verin. Bohem tarzda bir gelinlik ​​​​​seçimi yapmışsanız, o zaman sade buket elinizde daha güzel duracaktır. Ancak iddialı duruşa sahip koyu pembe, mavi veya mor renk çiçekler de iddialı kesime sahip gelinlerde oldukça güzel duruş sergiler.

Düğün ile evlenecekseniz, gelin – damat girişi ve fotoğraf çekimlerinde eldeki buket gelinliği tamamlayan bir aksesuardır. Düğün çiçeği inci, sim işlemeler ve taşlarla çok gösterişli yapılabildiği gibi, sadeliği seven gelinler için organze, tafta kumaşlardan hazırlanabilir.

Günümüz Gelinleri Biraz Sıradışılığı Seviyor

 Önceden gelin çiçekleri ve gelin ayakkabıları sadece beyaz olarak düşünülürdü. Günümüzde spor ayakkabı tercih eden, hatta spor ayakkabılarının bağcıklarını renkli tüllerden seçen gelinler var. Böyle tarz seçimlerde eldeki buketin çok renkli çiçeklerden olması geline bir hareketlilik, canlılık katıyor. Yaz gelinleri canlı çiçeklere de yönelebiliyor ve elde dağınık duran, geniş yer kaplayan buketleri seçiyor. Ancak kış gelinleri yapma çiçeklere ve elde toplu duran buketlere yöneliyor. Bunun bir kuralı yok, tamamıyla gelinin zevkini yansıtıyor. Sitemizden tüm gelin çiçeği modellerine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?