Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak?

Düğün Salonları Federasyonunun ve bazı derneklerin yaptığı çalışmalar söz konusu olmakla birlikte biz burada bu çalışmalarla birlikte öngörülerimizi paylaşmak istiyoruz.

Düğün sektörü; 25 Milyon TL hacme sahip ve düğün salonlarından bayan kuaförlerine kadar içinde yirminin üzerinde iş kolunu barındıran ülkemizin en önemli sektörlerinden biridir. Bu sektör içinde yer alan iş kollarının neredeyse her birinin birbiriyle bir bağı söz konusudur. Gelinlik olmadan ne gelin başı ne de çamaşır seçimi söz konusu olamaz ya da söz ya da nişan merasimi ne abiye ne yüzük tepsisi olmadan ve daha nice örneklerle çeşitlendirilebilecek bu iş kolları aslında bir sarmalın parçalarıdır. Peki, bu sektördeki iş kollarının ilk halkası olan düğün salonları ne zaman açılacak, açıldığı zaman düğünler nasıl olacak ve düğün sektörünün merkezinde olan gelinlik mağazalarımız Pandemi sonrasındaki süreçte nasıl hizmet verecekler?

Bu süreçte Dünya’da ve ülkemizde Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) konusunda baştan itibaren süregelen ve maalesef devam eden ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu. Bu kirliliğe sebep olan etkenlerin başında ise insanların salgın kaynaklı belirsizliklerle başa çıkma çabasının olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık tedavisi yarım kalmış hasta da ciddi bir iş kaybı yaşayan firma da eğitimi yarıda kalmış bir öğrenci de bu belirsizliklerle mücadele için hep yeni bir bilgi ve yeni kaynak bulmaya çalışıyor. Bu bilgi arayışında bizim açımızdan düğün alışverişini tamamlamış ya da yarıda kalmış gelin adayları ise bilgi edinmek için aylardır çabalayan insanlardan biri. Bu belirsizliğe ilişkin devletin ilgili birimlerinden vatandaşların elinde olan ‘’Normalleşme Planı Taslağı’’ adındaki ve daha doğrulanamayan bir belgeden başka herhangi bir bilgi yok. Bu doküman incelendiği zaman ise Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı olan Fuat Oktay tarafından hazırlanan ve içinde sektörlerin ne zaman faaliyetine başlayacağına dair bir takvim belirlenmiş. Bu takvimde düğün salonlarının ne zaman açılacağına ilişkin belirtilen ise 1 Temmuz!

Şu an her ne kadar doğrulanamayan ve kesin olmayan bir tarih olsa da bizim sizlere çok güzel haberlerimiz olacak!

Bunlardan ilki bu yıl sizlerin de bildiği üzere şimdiye kadarki en sıcak yıl olabilir ve bu da şunu gösteriyor; ertelenen düğünlerde dış çekimlerde soğuk hava gibi problem söz konusu olmayacak.

İkinci olarak ise geçmiş yıllara göre müşterilerimizin yaz düğünü gibi bir takıntısı yok denecek kadar azaldı. Bu yüzden kapalı düğün salonlarında yapılacak düğünler için bu sezon da değişen hiçbir şey olmayacak.

Firmamızın güzel haberleri ise şunlar;

*Müşterilerimizin gelinlik, nişanlık ya da bindallı kiralamalarında 30 gün ile sınırlı olan kiralama sürelerini 90 güne çıkarıyoruz.

*Ürünlerimizin satın alma fiyatları ile kiralama fiyatları arasındaki farkı yarı oranında azaltıyoruz.

*Daha önce alışveriş yaptığınız fakat mağazamızda bekleyen tüm ürünlerde ücretsiz yeniden tadilat imkanı sunuyoruz.

* Bu süreçte en önemli görevi üstlenen sağlık çalışanlarına özel bir kampanya hazırlıyoruz ve detaylar yakın zamanda sosyal medya hesaplarımızda..

Düğün Salonları Açıldığında Düğünler Nasıl Olacak?

Bu konuda da yapılan maalesef resmi bir açıklama söz konusu değil. Şu an tek bilinen şey çiftlerin düğün salonu tercihinde bu sene ilk tercih kır düğünü olacak.

Düğün Salonları Federasyonunun ve bazı derneklerin yaptığı çalışmalar söz konusu olmakla birlikte biz burada  bu çalışmalarla birlikte öngörülerimizi paylaşmak istiyoruz. Düğün salonları en azından bu yıl asla eskisi gibi olmayacak. Değişen unsurlar öncelikle misafir sayıları olacak ve bunun sebebi ise sosyal mesafenin korunabildiği bir ortam oluşturmak olacaktır ve yine bundan ötürü düğün salonlarının kapasitesinin yarı oranında azalacağı kuvvetle muhtemel bir durum. Topluca yapılan danslar ise belki insanların birbirine hiç temas etmeden gerçekleştirilecek ve belki de insanlar arasında sopa, boru ya da benzeri bir cisimle gerçekleştirilebilecek. Düğünlerde kültürümüzün önemli bir parçası olan yeme içme yani ikram konusunda ise her düğün salonu hijyene verdiği önemi kat kat daha artırmak zorunda olacaklar. Bütün yemeklerin kullan at malzemelerle servis edilmesi ise aslında en basit ve hijyenik çözüm olacaktır. Masa düzenleri ise iki sandalye arası bir boş sandalye bırakılacak şekilde planlanacaktır. Burada toplu danslardan sonra insanların düğünlerde yoğun bir şekilde bir arada olduğu bölüm ise takı merasimi ve bu merasim ise belirli bir süreliğine rafa kaldırılacaktır. Bazı düğünlerde denk geldiğimiz takı sandıkları artık tüm düğünlerde kullanılacaktır. Bunlar bizim düğün salonları için öngördüğümüz önlemlerin bir kısmı fakat gerçekleşecek olanı şimdilik kimse bilmiyor…

Pandemi Sonrası Gelinlik Mağazaları Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Bayram öncesi dönemde çiftler yavaş yavaş alışverişlerini tamamlamak için mağazaları ziyaret etmeye başladılar. Bizim mağazalarımızda gözlemlediğimiz ve şimdilik bu hareketlilik az gibi gözükse de zamanla artacağa benziyor. Burada bizlerin çalışanlarımız ve müşterilerimiz için aldığı önlemlerin her zaman olduğu gibi sektörümüze ışık tutacağı ve öncü olacağı kanaatindeyiz. Bunun sebebi ise riski en aza indirebilecek tüm önlemleri bir çatı altında buluşturmaya çalıştık;

1.                Kapanış saatimiz 23.00 olarak güncellenecek. Müşterilerimizi randevu ile kabul edeceğiz ve alışverişte en fazla 4 kişiye bir servis açacağız.

2.                Her müşterimize girişte maske ve eldiven verilecek. Müşterilerimiz maske ve eldiven olmadan mağazaya kabul edilmeyecek. Her müşterinin girişte ateşi ölçülecek.

3.                Tüm çalışanlarımız siperlik, maske, eldiven kullanarak hizmet verecekler. Çalışanlarımızın günde iki kez ateş ölçümleri yapılacak.

4.                Asansörlerimiz sadece tek kişi olarak kullanılabilecek.

5.                Mağazalarımızda her katta dezenfektan yer alacaktır.

6.                Müşteriler arasında 1 metre fiziksel mesafe kuralına mutlaka uyulacak.

7.                Mağazalarda klimaların sadece dışarıdan hava alması sağlanacak ve her gün hava çıkışlarına dezenfektan enjekte edilecek.

8.                Ürünlere ilişkin prova ve teslimat aşamasında gelin adayının yanında sadece bir(1) kişi bulunabilecek.

9.                Mağazalarımızda ikramlar tek kullanımlık şişeli ürünlerle gerçekleşecek.

10.           Girişte müşteri ve çalışanların ayakkabı tabanları dezenfektan maddesinden geçirilecek.

11.           Her gün tüm mağazalarımız ve atölyelerimiz tamamıyla dezenfekte edilecek.

12.           Kapı kolları, tırabzan ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyler saatte bir temizlenecek ve gerekli dezenfeksiyon işleminin yapılması sağlanacak.

13.           Müşterilerin temas ettiği/edeceği çalışma tezgâhı ve ödeme terminali (post cihazı vb.) her müşteriden sonra dezenfekte edilecek.

14.           Müşterilere deneme kabini içinde maskeleri ve eldivenleri olmadan hizmet alamayacaklar.

15.           Müşteri çıktıktan sonra kabinler ve sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenecek.

16.           Deneme yapılan kıyafetler ayrı bir yerde muhafaza edilerek en az bir saat geçmeden yeni müşteriye servis edilmeyecek.

Sağlıklı Ve Mutlu Günlerde Buluşmak Dileğiyle..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?